Wolna Strefa

Wizyta w FabLab

Opublikowano: 30.07.2018

W dniach 18-19 lipca 2018 roku odbyła się wizyta studyjna w FabLab powered by Orange.  Wyjazd do Warszawy został zorganizowany w ramach programu grantowego dla Pracowni Orange pod nazwą „FabLab w Pracowniach Orange”. Dotację w wysokości 1 520 złotych, którą otrzymaliśmy ze środków Fundacji Orange, wykorzystaliśmy na sfinansowanie kosztów transportu oraz wyżywienia. W wizycie wzięło udział dziesięcioro klubowiczów i dwoje opiekunów.

Osiemnastego lipca uczestniczyliśmy w warsztatach „Budujesz – roboty”, które poprowadzili instruktorzy ze Stowarzyszenia „Robisz to”. Wcześniej jednak zwiedziliśmy wszystkie pracownie tematyczne w FabLab, o których opowiadała Justyna Halikowska.  Podczas warsztatów w pracowni stolarskiej powstały roboty wzorowane na postaciach z filmu „Gwiezdne Wojny”. Było to wspaniałe doświadczenie. Poznaliśmy nowe metody pracy, narzędzia i urządzenia, które wzbudziły ogromną ciekawość. Przekonaliśmy się, że tkwią w nas ukryte zdolności konstrukcyjne. Dla niektórych śrubokręt czy wiertarko-wkrętarka przestały być abstrakcyjnymi przedmiotami z serii „to nie dla mnie”. Dzieci były tak skupione na pracy, pełne pozytywnych wrażeń, że z żalem opuszczały mury FabLab. Po warsztatach wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Następnie zjedliśmy kolację w niezwykle klimatycznej restauracji.  Nocowaliśmy w Hotelu Ibis. Dziewiętnastego lipca zwiedziliśmy Warszawski Ogród Zoologiczny.

Celem programu było podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży a także poszerzanie wiedzy na temat nowoczesnych technologii. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że udało się go zrealizować. Dzięki wizycie osiągnęliśmy jednak coś jeszcze – wiarę, że razem możemy zdobywać szczyty, nadzieję, że wszystko jest możliwe a marzenia się spełniają, inspirację do dalszej pracy i rozwoju osobistego.

Dziękujemy serdecznie Fundacji Orange za to, że umożliwia nam realizację marzeń i otwiera drzwi, które do tej pory były dla nas zamknięte. Dziękujemy pracownikom Stowarzyszenia „Robisz to” za niebywale inspirujący czas spędzony w poszczególnych pracowniach składających się na FabLab.

„Wizyta w FabLab powered by Orange została zrealizowana w ramach programu Pracownie Orange”.